Shromáždění, diskuze

Růženec před nunciaturou po dvou letech od odvolání: 2. 7. 2014

Stručnou rekapitulaci uplynulých dvou let přinesl server aktualne.sk. V Bratislavě se od 17:30 uskutečnila modlitba sv. růžence před nunciaturou.  TA3 přinesla rozhovory s organizátory a ukázala i nové bilboardy, které přátelé pana arcibiskupa nechali vylepit v Bratislavě. Modlitebního setkání se zúčastnilo kolem 150 lidí, zpráva o něm na aktualne.sk, reportáž na TA3. Podle meteorologického radaru ČHMÚ bylo v 18 hodin zajímavé počasí (zjednodušeně: čím teplejší barva, tím více prší).

Páté výročí biskupského svěcení 6. 6. 2014

V den výročí se konala společná modlitba růžence v Trnavě před katedrálou v 17:00, poté byla slavena bohoslužba v Pastoaročnom centre Božieho milosrdenstva na Prednádraží v 18:00 na úmysl za zdraví a Boží milost pro arcibiskupa Róberta. Pozvání uveřejnil server hlavnespravy.sk, svědectví o setkání najdete zde, zprávu na pluska.sk.

Kolokvium v Olomouci 16. - 17. 5. 2014

Kolokvium "Na cestě k dialogu v církvi" se konalo 16. - 17. května 2014 v Olomouci pod záštitou České křesťanské akademie. Téma kauzy Bezák prostupovalo celým setkáním, přímo mu byl věnován jeden přednáškový a diskuzní blok, v němž vystoupili František Mikloško (text zde), karmelitán Vojtěch Kodet (mluvil o tom, proč od počátku podpořil odvolaného arcibiskupa) a Štefan Hríb (text zde). Průběh kolokvia je podrobně popsán na postoy.sk a umlaufoviny.com, na christnet.cz se mu věnoval publicista Jiří Zajíc; další odkazy na webu kolokvia.

O připravované akci informoval např. server postoy.sk a Česká televize v pořadu Křesťanský magazín, kde kolokvium představila jedna z organizátorek Veronika Francová (poslední položka, 19. minuta). Pozvánka se objevila i na webu Tiskového střediska České biskupské konference.

29. levočské fórum 5. 4. 2014

Na 29. levočském fóru o kauze Bezák otevřeně hovořil František Mikloško, Mária Vrabcová (spoluautorka knihy Vyznanie) a řeholní bratr Peter. Posledně jmenovaný je člověkem, který prožíval tři roky působení arcibiskupa Bezáka v Trnavě v jeho těsné blízkosti, proto je jeho svědectví velmi cenné. Video 1. část2. část.

Modlitební řetěz a bohoslužby kolem 1. 3. 2014

Řetězem modliteb spojili slovenští věřící narozeniny Ježíše a arcibiskupa Bezáka (1. 3.), načež řetěz dále pokračoval až do výročí biskupského svěcení R. Bezáka 6. 6. (formulář zde). V Bratislavě se 1. 3. věřící modlili růženec (zpráva čas.sk, fotogalerie webnoviny.sk). K výzvě Trnavanů se přidala řada farností na Slovensku, v Česku i ve vzdálenějším zahraničí, takže se konalo více než sto bohoslužeb na úmysl "za zdraví a Boží požehnání pro arcibiskupa Bezáka při příležitosti jeho narozenin".

Trnavská novéna 2013

V neděli 17. 11. 2013 se vydalo trnavskými ulicemi slavnostní procesí s milostným obrazem Madony. Doprovázely ji portréty vyhnaného arcibiskupa Róberta Bezáka, který v následujícím týdnu odchází do Itálie. Video zde, zpráva zde. Jsem vděný lidem z Trnavy i z dalších míst na Slovensku, že si odmítají zvyknout, protože mlčet vůči bezpráví je hřích.

Oslovení českých a slovenských biskupů v Brně 23. 10. 2013

Ve středu 23. října se v brněnské katedrále konala bohoslužba, celebrovaná českými a slovenskými biskupy při příležitosti jejich společného zasedání. Usilujeme o to, aby pan arcibiskup Róbert Bezák dostal příležitost obhájit se před papežem. Protože náš hlas není do Vatikánu slyšet, přišli jsme za našimi biskupy, představenými našich církevních obcí, abychom je požádali o pomoc v této věci. Projevili jsme to třemi způsoby. Venkovním shromážděním s transparenty a zpěvem písně Klopeme na Františkovu bránu, která vyjadřuje toto naše již více než roční úsilí. Tichým držením obrázků během bohoslužby, protože před Krista předstupujeme se starostí o toho arcibiskupa, který nemohl být přítomen fyzicky. Na závěr bohoslužby, kdy se předávaly upomínky přítomným biskupům, jsem je oslovil, abych se jim pokusil vysvětlit naše pohnutky a poprosil je, aby i oni požádali ve Vatikánu o slyšení pro arcibiskupa Bezáka. Za krásné vyjádření našich pohnutek považuji blog Petra Nešpora. Videoreportáž .týdeň; znění dopisu, kterým jsme chtěli biskupy oslovit, zde. Zpráva na webu rádia Proglas.

Na setkání evropských biskupů v Bratislavě 3. a 6. 10. 2013

Ve dnech 3. - 6. října 2013 se v Bratislavě konalo zasedání předsedů biskupských konferencí evropských zemí. Ve čtvrtek večer sloužil úvodní bohoslužbu v bratislavské katedrále kardinál Marc Ouellet, v neděli na závěr zasedání arcibiskup Stanislav Zvolenský. V obou dnech přišli věřící oslovit evropské biskupy, aby pomohli zprostředkovat setkání arcibiskupa Róberta s papežem Františkem. Ve čtvrtek oba zmiňovaní raději zahnuli k bočnímu vchodu (video na čas.sk a týždeň.sk, zpráva webnoviny). Slouží ke cti pana arcibiskupa Zvolenského, že po nedělní bohoslužbě se přišel přesvědčit, že věřící ani rodiče Róberta Bezáka nekoušou, jakkoliv kousavé mohou být jejich otázky (zpráva a videa na aktualne.sk).

Zasedání se těšilo zájmu novinářů, kteří u zúčastněných biskupů hledali odpovědi na to, co nás pálí (viz např. zprávu na SME nebo záznam na TA3). Kardinál Oullet si čas na novináře nenašel, pouze prostřednictvím tiskové agentury vzkázal, že je ochoten se s arcibiskupem Bezákem v Řimě setkat (HNonline). Slibem neurazíš, ale nabízí se otázka, proč ho tedy k setkání přímo nepozval, resp. proč ho nepřijal v únoru 2013, kdy arcibiskup Bezák cestoval do Říma, aby si tam nakonec jeho požadavky vyslechl prostřednictím generálního představeného redemptoristů...

Dvě svědectví účastníků shromáždění ve čtvrtek 3. 10. , resp. v neděli 6. 10. v Bratislavě najdete zde: Ján Molnár a jedna z účastnic z TT.

"Na cestě k odpovědnosti a dorozumění" 7. 9. 2013

Účastníci chystaných setkání s českými a slovenskými biskupy (zde) se na svou misi připravovali modlitbou, setkáními ve skupinkách a seminářem v pražském klášteře Emauzy (plakát zde). Zatím přinášíme přepisy dvou přednášek (zde a zde), ostatní bude následovat.

 

Velehrad 5. 7. 2013

Při bohoslužbě na Velehradě u příležitosti 1150. výročí příchodu slovanských apoštolů Konstantina a Metoděje připomněla skupinka mužů nevyřešený osud dalšího apoštola, arcibiskupa Róberta Bezáka. Svědectví účastníků zde, video, které o své aktivitě natočili, zde. Záznam bohoslužby, celebrované papežským legátem kardinálem Josipem Bozaničem, je uložen zde (zmínka komentárorů o aktivitě na podporu R. Bezáka v 96. minutě, záběr na transparent v samém závěru).


1 | 2 | 3 >>