Petice, dopisy

Mezinárodní petice

Z Rakouska vzešla mezinárodní petice za rehabilitaci R. Bezáka. Iniciátoři shromáždili 3.500 podpisů a 24. 4. 2014 se je neúspěšně pokusili předat na slovenskou nunciaturu (sme.sk, video tyzden.sk).

Pohlednice slovenskému nunciovi

Na Slovensku se objevili pohlednice adresované apoštolskému nunciovi Mário Giordanovi. Věřící mu připomínají biblický příběh z knihy Daniel o Zuzaně, která byla falešně obviněna, jako paralelu k příběhu arcibiskupa Bezáka.

Dopis českých věřících papeži

Podepřít slovenský dopis papeži hlasem z Česka je cílem petice, kterou najdete zde. (Podepisují se stažené archy a shromažďují  poštou). Je prosbou k papeži, aby se sešel s arcibiskupem Bezákem, a zdůrazňuje především právo na obhajobu, které bylo panu arcibiskupovi upřeno.

Dopis umělců apoštolskému nunciovi

227 umělců a dalších slovenských osobností podepsalo petici, kterou iniciovali herci divadlo Astorka a adresovali apoštolskému nunciovi na Slovensku. Žádají v ní rehabilitaci arcibiskupa Róberta Bezáka (text dopisu zde, zpráva zde).

Dopis papeži z 9. 1. 2013 - Pastor bonus

Občanské sdružení Pastor bonus sestavilo v lednu 2013 dopis papeži, adresovaný původně Benediktu XVI., po jeho abdikaci nově zvolenému papeži Františkovi (text zde, podpisový formulář zde). Podepsalo ho přes 15.000 lidí. V květnu byl odeslán do Vatikánu (zpráva zde). Na začátku července 2013 iniciátoři oznámili, že se podařilo doručit ho přímo do rukou papeže (zpráva zde, videorozhovor zde).

Petice Vyjadrenie podpory a solidarity... z 2. 7. 2012

Během dvou letních měsíců podepsalo 11.636 lidí petici nazvanou "Vyjadrenie podpory a solidarity trnavskému arcibiskupovi Mons. Róbertovi Bezákovi", adresovanou předsedovi Konferencie biskupov Slovenska a apoštoskému nunciovi na Slovensku. Zůstala bez odpovědi. Stránku petice naleznete zde.

Dopis papeži ze 4. 8. 2012

Róbert Bezák byl během svého působení v Trnavě vystaven očerňování ve Vatikánu. Tento dopis byl snahou postavit na druhou misku vah svědectví těch, kteří arcibiskupa Bezáka přijali, pochopili a pro něž je inspirací. Zvolili jsme obtížnou formu sbírání ručních podpisů pod vytištěné archy (v  češtině, ve slovenštiněin English). Navzdory tomu jsme během podzimu a zimy shromáždili téměř 1700 podpisů. Byl odeslán až po zvolení nového papeže Františka, není však jisté, zda se dostal přímo jemu do rukou.

Otvorený list apoštolskému nunciovi z července 2012

Dopis apoštolskému nunciovi Mons. Mariovi Giordanovi adresovala řada osobností, jmenovitě Filip Vagač, Štefan Hríb, Juraj Kušnierik, Robert Žitnanský, Andrej Bán, Marián Labuda, Daniel Lipšic, Péter Hunčík, Josef Hašto, Daniel Pastirčák, Michal Kaščák, Silvester Lavrík, Mario Homolka, Jana Žitnanská, Eugen Korda, Martin Mojžiš, Vladimír Weiss, Jozef Lupták, Radoslav Prochádzka, Marek Roháček, Michal Kaščák, Ján Košturiak, Vladislav Matej, Beata Lipšicová, Maroš Pavlovič, Daniel Rabina, Miroslav Kocúr, Lucia Gvozdjaková, Jana Bodnárová, Marcel Merčiak, Jana Juraňová, Dionýz Hochel, Jakub Kratochvíl, Boris Strečanský, Richard Rybniček, Tomaš Galis, Robert Kirchhoff, Eva Guttlerova, Madla Rjabininová. Podepsalo ho 2.463 lidí. Můžete ho najít zde.

Dopis salesiánských spolupracovníků slovenským biskupům

Salesiánští spolupracovníci z Českých Budějovic reagovali na události kolem odvolání Róbeta Bezáka sestavením dopisu, který adresovali slovenským biskupům a který mohl odeslat soukromě i kdokoliv jiný. Zdůraznili v něm, že Bůh dokáže i zdánlivé prohry využít k růstu Jeho království, neboť "je velice pravděpodobné, že nebýt zásahu shora, ještě delší čas bychom o tomto velikánu Vašeho národa a celé naší Církve neslyšeli. Dopis je ke stažení zde.

Další dopisy slovenským biskupům a apoštolskému nunciovi

Jednotlivci i celé skupiny věřících vyjádřili a i nadále vyjadřují svou podporu Robertu Bezákovi formou otevřených dopsiů svým biskupům a apoštolskému nunciovi na Slovensku. Jde např. o dopis zástupců 14 laických hnutí, uveřejněný zde. dále dopis trnavských věřících apoštolskému nunciovi k přečtení  zde , dopis trnavských věřících biskupům Slovenska zde. Další soukromý dopis najdete zde.


1 | 2 >>