Evropští biskupové v Bratislavě; článek F. Mikloška

07.10.2013 15:15

Po roce a čtvrt je odstranění arcibiskupa Bezáka hnisající ranou na těle naší církve, protože k němu došlo na základě neveřejných stížností vlivných lidí, kteří nepřijali jeho povolání za apoštola. Vizitace vedená biskupem Baxantem byla více než podivná. Arcibiskup Bezák přitom nedostal možnost obhajoby, pokud nepočítáme jeho odpověď na pověstných 11 otázek, pod které se podepsal prefekt vatikánské kongregace pro biskupy Marc Oullet. Nepřeberné množství aktivit na podporu arcibiskupa Bezáka zůstává bez odpovědi, a proto dál klopeme na Františkovu bránu. Vede nás k tomu víra v to, že Ježíš založil církev jako společenství Božího lidu v čele s apoštoly, kde účinná kolegialita znamená vzájemnou lásku a úctu, nikoliv umlčování a slepou poslušnost. Máme být domem ze skla, ne Kafkovým Zámkem. Situace se nápadně podobá případu pražského arcibiskupa Kordače - s tím rozdílem, že arcibiskup Bezák odmítl nátlaku ustoupit, jak upozorňuje František Mikloško na Postoy.sk.

Všichni, kdo žijeme v rodinách nebo jiných společenstvích a zažili jsme v nich zranění, víme, že mlčení není řešení. Proto nepřestáváme připomínat našim biskupům, že hnisající ránu není možné léčit jejím zašitím. Úcta k jednotlivému člověku a právo na jeho obhajobu je jedním ze základních pilířů naší civilizace, a my máme připustit, aby byl tento pilíř podkopáván přímo v jádru naší církve? Co je pohoršením pro svět - tiše držené fotky během bohoslužby nebo lhostejnost vůči člověku? Na co se nás bude ptát Kristus, až předstoupíme před jeho tvář?

Ve dnech 3. - 6. října 2013 se v Bratislavě konalo zasedání předsedů biskupských konferencí evropských zemí. Ve čtvrtek večer sloužil úvodní bohoslužbu v bratislavské katedrále kardinál Marc Ouellet, v neděli na závěr zasedání arcibiskup Stanislav Zvolenský. V obou dnech přišli věřící oslovit evropské biskupy, aby pomohli zprostředkovat setkání arcibiskupa Róberta s papežem Františkem. Ve čtvrtek oba zmiňovaní raději zahnuli k bočnímu vchodu (video na čas.sk a týždeň.sk, zpráva webnoviny). Slouží ke cti pana arcibiskupa Zvolenského, že po nedělní bohoslužbě se přišel přesvědčit, že věřící ani rodiče Róberta Bezáka nekoušou, jakkoliv kousavé mohou být jejich otázky.

Zasedání se těšilo zájmu novinářů, kteří u zúčastněných biskupů hledali odpovědi na to, co nás pálí (viz např. zprávu na SME nebo záznam na TA3). Kardinál Oullet si čas na novináře nenašel, pouze prostřednictvím tiskové agentury vzkázal, že je ochoten se s arcibiskupem Bezákem v Řimě setkat (svetkrestanstva.sk). Slibem neurazíš, ale nabízí se otázka, proč ho tedy k setkání přímo nepozval, resp. proč ho nepřijal v únoru 2013, kdy arcibiskup Bezák cestoval do Říma, aby si tam nakonec jeho požadavky vyslechl prostřednictím generálního představeného redemptoristů...

O něco sdílnější byl pražský arcibiskup kardinál Duka, který se zmínil i o potřebě vysvětlit tuto nešťastnou kauzu, přičemž je to úkol těch, kterých se týká - tedy zjevně slovenské církve (zpráva Webnoviny, audio TKKBS; jeho starší vyjádření zde a zde, dále viz např. rozhovor na TA3). Rozhovořil se též o několika případech vynucených odchodů pražských arcibiskupů (z nichž některé se dodatečně ukázaly jako nespravedlivé).